Letní rybářský úlovek a tajuplné klenoty, co nestárnou

Kultura
26. 2. 2012 13:00
Hudební tipy.
Hudební tipy.

Boj o výsluní - bez ohledu na to, zda o něj někteří vůbec stojí - je s postupující dobou stále těžší. Popularita je dnes více než dříve doprovázená kompromisy nebo jen pouhou, už primárně níže nastavenou laťkou náročnosti na posluchače. Logicky už dávno neplatí, že by i to kvalitnější nutně muselo dříve či později najít svého příjemce a přilákat zájem davu. Asi je to tak lepší: pro ty, kteří o to stojí, je pořád co objevovat.

Madera: Jardín Amurallado (vlastní náklad) 
http://maderaweb.cz

Původem Američan s kolumbijskými rodiči Iván Gutiérrez se na domácí scéně zapsal především několikaletou spoluprácí se Zuzanou Navarovou. Poté, co jejich spolupráce skončila, pobýval nějakou dobu v Madridu a po návratu do Prahy v roce 2003 založil s všestranným kontrabasistou Tadeášem Mesanym (jeho stopa vede od jazzových aktivit až po například jeden čas pozici koncertního člena Ecstasy of St. Theresa) skupinu Madera. Své snažení oškatulkovali jako "Post-latin urban folk". Madera tak není na tuzemské scéně žádným nováčkem - i když aktuální album, které vyšlo na sklonku minulého roku a ke kterému je kapela nyní na turné, je teprve druhé.

Letní album navzdory počasí.Španělsky zpívané písničky v sobě snoubí latinsko-americkou živočišnost, pocit hřejivého  tepla i  bezstarostnost, ale dovedou i ukolébat darem spolehlivě relaxovat. Mají v sobě schopnost rozdávání jakéhosi skrytého optimismu; všichni zúčastnění muzikanti navíc své nástroje ovládají s nadstandardní lehkostí. Netlačí na pilu a výsledkem je nesmírně uvolňující hudba, která - a to je nejdůležitější - nepůsobí jako pouhý revival toho, co si všichni představují pod hudbou "od Mexika po Argentinu", ale původní pojetí, plné nápadů a inspirace. Spíš než folklor v sobě ostatně od základu nese mix žánrů, přičemž se nebojí ani popu. Po většinu času komorní El otoňo má třeba stejně blízko k francouzskému šansonu jako k romantickému vyznání jihoamerického mladíka.

Do křehkých a agrese prostých písniček se často nenápadně vetře jazzový feeling (Sara), který doprovází citlivé aranžování, jdoucí ruku v ruce se souhrou. Spolu s Gutiérrezem a Mesanym ostatně kapelu tvoří osvědčený bubeník a dlouholetý spolupracovník Lenky Dusilové David Landštof a čerstvě i klávesista Ondřej Kabrna (doprovázející i Luboše Andršta či Janu Koubkovou). Přirozená souhra udržuje stálou hladinu energie, díky které ono magické "maňána" nikdy nepřeváží a skladby se ani na okamžik nepromění v barovou nudnou kulisu. Procítěnost a nasazení (až fatalisticky vyznívající závěrečná a se šansonovým zanícením podaná Desde lo alto) se nahrávkou vine jako spojující nit, která z ní dělá z jezírka nenápadnosti vylovenou blýskavou rybu.

Madera, ještě v triu bez klávesisty.O zakotvení projektu na tuzemskou scénu jasně vypovídají české překlady textů v bookletu. Někde jsou ale poněkud kontraproduktivní - autorova vrozená mentalita je přece jen od středoevropské značně odlišná a mnohé texty tak v překladu působí jako plné patosu a velkých slov, ve kterých se poezie proměňuje v kýčovitou nabubřelost kombinovanou s naivitou, působící na pověstný český cynismus podobně jako pompézně pojaté indické "bollywoodské" filmy. Pro romantické duše a beznadějné snílky ovšem jde rozhodně o desku, která by v jejich diskografii neměla chybět. 

Jan Jeřábek: Mýlíš se, řekla láska (Galén) 
http://www.jerabek.estranky.cz/

Čím byla pro Ivána Gutiérreze Zuzana Navarová, tím je pro Jana Jeřábka Jan Burian. Spolu s ním a kytaristou Františkem Jančem vytvořili počátkem devadesátých let seskupení Další konec světa, které navázalo na formaci Před vaším letopočtem. Jeřábek v obou představoval ten nejintrovertnější prvek a přinášel písničky ovlivněné magií i viděním světa, kterou mezi české písničkáře zasel už v sedmdesátých letech Oldřich Janota. Vychází z toho, že připustíme-li hypotézu, že existují trampští písničkáři, folkoví písničkáři nebo rockoví písničkáři (a vlastně dnes již i popoví písničkáři), pak Jan Jeřábek je jednoznačně písničkářem "alternativním" ve smyslu hledání vyjádření,a vůbec není odvážné říci, že vlnu takzvaného freak folku předběhl přinejmenším o dekádu.

Písničky, co předběhly dobu.Jeho nové album je jakousi kompilací typu "best of", písničkami posbíranými z dostupných (či přesněji již nedostupných) nahrávek, doplněných i několika  koncertními záznamy.  Na jednu stranu je tak možná maličko škoda, že tu téměř nikde není ke slyšení autor samotný, v nejsyrovější podobě, na tu druhou pak je nutno konstatovat, že veškeří hosté nejenže citlivě doplňují a zpestřují celek, ale nápaditým vkladem a všudypřítomnou chutí experimentovat mu dodávají na překvapivosti a tak i na nadčasovosti.

Tím, že skladby dostaly nápaditou vnější podobu - a vlastně nejde o to, zda jde zrovna o empatický saxofon Víta Kahleho nebo naopak surovou zběsile zkreslenou kytaru Františka Jančeho - a upoutávají už jen pestrostí aranží, je daleko snazší se nechat vtáhnout do jejich světa. Světa všímajícího si detailů, plného pozoruhodných postřehů tam, kde se jiní snadno nechají ukolébat obyčejností a nenápadností. Jeřábek je bytostný poetik, i přes "neupovídanost" umí maximálně využít tajuplnost, ale zároveň v jeho textech nechybí nenápadný humor ukrytý v paradoxech i v občas trochu sarkastických pointách.

Jan Jeřábek je grafolog a osobitý autor.Svět Jana Jeřábka, tak jak ho představuje výběr z jeho tvorby, je krajina skoro až návyková ve smyslu toho, že je lákavé se do ní opakovaně vracet. Autor k návštěvě zve jakoby nezúčastněně, ale zároveň s podivuhodnou naléhavostí. Dělí se o emoce i o vlastní postřehy a nebojí se svěřit se i s pochybnostmi. Ze všeho nejlepší je ale si u té nahrávky znovu uvědomit, že je - jak kdysi recitoval i v jednom z textů alba zmíněný Petr Váša - pořád naděje. Protože dokud budou existovat písničkáři jako Jan Jeřábek, tak nepraktičtí vůči hudebnímu průmyslu a tak samozřejmě nabízející jiná témata než ostatní i módní kopie zahraničních hudebních trendů, pak netřeba mít o tuzemskou hudbu strach.

Autor: Antonín KocábekFoto: archiv

Další čtení

Smetanova Litomyšl bude opět mít doprovodnou scénu Festivalové zahrady

Kultura
2. 5. 2025

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ